czwartek, 13 marca 2014

Skoki ze spadochronem - czy to bezpieczne?

Dzisiejsze społeczeństwo pragnie mocnych wrażeń. Spędzamy coraz więcej czasu przed telewizorem czy też przed ekranem komputera. Widzimy tam niesamowite obrazki odważnych śmiałków i amatorów sportów ekstremalnych. W takiej sytuacji dostrzegamy, jak nudne jest nasze codzienne życie. Nic dziwnego, że czasem nachodzi nas ochota na coś szalonego. Coś tak zwariowanego, jak... skok spadochronowy!


Skoki spadochronowe to dosyć droga rozrywka, przynajmniej jak na jeden raz. Nie jest to jednak tak dużą przeszkodą i aerokluby są odwiedzane przez coraz większą liczbę śmiałków zdecydowanych na skok z wysokości 4000 metrów. Taki lot z wysokości z pewnością dostarcza wielu wrażeń i trzeba się wykazać niebywałą odwagą, aby się na niego zdecydować. Czy rzeczywiście jest czego się bać?

Skoki spadochronowe wyglądają na bardzo niebezpieczne. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości na skoczków czyha niewiele zagrożeń. Profesjonalne aerokluby dbają o najwyższą jakość wykorzystywanego sprzętu oraz zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa. W związku z tym prawdopodobieństwo jakiegokolwiek niepowodzenia jest zminimalizowane niemal do zera.

Największym problemem podczas amatorskich skoków spadochronowych mogłyby być jedynie błędy ludzkie. Właśnie dlatego amatorzy mogą wykonywać jedynie skoki tandemowe, czyli skoki w asyście doświadczonego instruktora. Ma on za zadanie opiekę nad swoim pasażerem oraz reagowanie na różne sytuacje niepożądane. Instruktor kontroluje wysokość i otwiera spadochron w odpowiednim momencie. Ponadto steruje kierunkiem lotu i sprawia poczucie bezpieczeństwa. Oczywiście instruktor ma tutaj także najważniejsze zadanie do wykonania, czyli lądowanie, które pomimo wielu wrażeń związanych z samym lotem, ma tutaj największe znaczenie.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza