piątek, 14 marca 2014

Swobodne spadania - czy to normalne?

Każdy z nas doskonale wie, że latanie nie jest czymś normalnym i naturalnym dla człowieka. Nasze organizmy odczuwają niepokój i nie zachowują się normalnie podczas swobodnego spadania z dużej wysokości. Pierwsze skoki spadochronowe to ogromna dawka adrenaliny. Czy rzeczywiście taki skok jest czymś, czego potrzebujemy?


Amatorzy skoków ze spadochronem zawsze wykazują ogromny strach. Nawet jeżeli zarzekają się, że jest inaczej, pierwszy skok jest ogromnym przeżyciem i nikt normalny nie podchodzi do tego obojętnie. Nie może tego potraktować obojętnie ludzki organizm.

Zaraz po skoku z samolotu ludzkie ciało czuje się nieswojo "wisząc" w powietrzu. Początkujący skoczkowie zawsze poszukują gruntu przebierając nogami. Dopiero po jakimś czasie organizm zaczyna się przyzwyczajać i nabiera świadomości tego, że znajduje się w powietrzu. Na ludzkie ciało podczas swobodnego spadania działają ogromne przeciążenia, które trzeba jakoś wytrzymać.

Pomimo wielu nieprzyjemności związanych ze swobodnym spadaniem z dużej wysokości, skoki spadochronowe są bardzo popularną formą rekreacji. Osoby o słabszych nerwach mogą się dziwić, że istnieją ludzie, którzy płacą za tego rodzaju "przyjemność". Osoby lubiące mocne wrażenia widzą w tym jednak potężną dawkę adrenaliny, nieporównywalną z jakimkolwiek innym sportem.

Prawdą jest, że skoki spadochronowe to dość niebezpieczny sport. Zachowując jednak wszystkie normy jakościowe oraz przestrzegając zasad bezpieczeństwa można mieć pewność, że wszystko będzie jak najbardziej w porządku. Tym bardziej, że początkujący skoczkowie nie mogą skakać indywidualnie. Początkowe skoki wykonywane są w tandemie z instruktorem. Aby uzyskać uprawnienia pozwalające na skoki samodzielne, niezbędne są odpowiednie licencje, które można utrzymać między innymi dzięki szkoleniom AFF.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza